لوگو پروان آکادمی

بهترین روش یادگیری زبان انگلیسی:

بهترین روش یادگیری زبان انگلیسی تمرین کردن به صورت مداوم و تدریجی می باشد. اینکه شما یادگیری زبان انگلیسی را شروع کنید و با گذشت زمان به صورت مداوم پیگیر ان نباشید هیچ فایده ای نخواهد داشت و تنها روش و بهترین روش یادگیری زبان انگلیسی این است که روزانه حداقل 1 ساعت هم که شده برای آموزش دیدن خود و تمرین کردن زبان وقت بگذارید و بعد از گذشت 1 سال تغیرات شگفت انگیز آن را ببینید.

یادگیری زبان انگلیسی امروزه در بسیاری از موارد برای افراد جزء دغدغه‌های مهم و اساسی به شمار می‌رود.

در واقع برای یاد گرفتن زیان انگلیسی به صورت خود خوان و در منزل باید چهار اصل مهم و مهارت اصلی زبان یعنی لیسنینگ یا شنیداری، اسپیکنیگ یا صحبت کردن، رایتینگ یا نوشتن و ریدینگ یا همان خواندن به خوبی کار کنید تا بتوانید روی آن‌ها تسلط داشته باشید.

در این مطلب به بهترین روش یادگیری زبان انگلیسی اشاره خواهیم کرد.

امروزه امکان یادگیری زبان انگلیسی در خانه وجود دارد و در این زمان دشوار ، ایده خوبی است که از وقت خود برای یادگیری زبان انگلیسی استفاده کنید و یک برنامه مطالعاتی تهیه کنید و به آن پایبند باشید.

اولین کاری که باید انجام دهید این است که در مورد سطح زبان انگلیسی خود و نقاط قوت و ضعف خود فکر کنید. شاید شما در گرامر خوب هستید اما مهارت های گفتاری شما خیلی خوب نیست.

پس باید یک برنامه مطالعه شخصی ایجاد کنید تا مهارت های گفتاری خود را بیشتر تمرین کنید. سطح انگلیسی شما بستگی به میزان مطالعه و تمرین شما دارد.

امروزه با توجه به افزایش آلودگی و بیماری هایی واگیردارد بسیاری از افراد ترجیح میدهند در خانه و منزل خود شروع به یادگیری زبان جدید کنند برای یادگیری زبان انگلیسی در خانه به شما راهکارهایی پیشنهاد میکنیم که میتواند برای شما مفید واقع شود با ما همراه باشید.

یادگیری زبان انگلیسی در خانه

یادگیری زبان انگلیسی در خانه رایگان:

 • از اشتباه کردن نترسید. اعتماد به نفس داشته باشید. مردم تنها زمانی می توانند اشتباهات شما را تصحیح کنند که خودشان نیز بلد باشند
 • خود را در یک محیط انگلیسی زبان قرار دهید تا بتوانید این زبان را بشنوید و صحبت کنید. بهترین روش یادگیری زبان انگلیسی، صحبت کردن است.
 • هر روز تمرین کنید. برای خود برنامه مطالعاتی تهیه کنید. تصمیم بگیرید که هفته ای زمان مشخصی را برای مطالعه اختصاص دهید  و به آن پایبند باشید. یک روال معمول ایجاد کنید.
 • برنامه مطالعه خود را به خانواده و دوستان خود اطلاع دهید. از آنها بخواهید که شما را به مطالعه وادار کنند و همچنین اجازه ندهید که مزاحم شما شوند.
 • 4 مهارت اصلی را تمرین کنید: خواندن ، نوشتن ، صحبت کردن و گوش دادن.
 • یک دفترچه از کلمات جدید که یاد گرفته اید نگه دارید. از آنها در جملات استفاده کنید و سعی کنید آنها را حداقل 3 بار هنگام صحبت کردن بیان کنید.
 • حداقل یکبار در روز از آموزش زبان انگلیسی دیدن کنید و آن را تکرار و تمرین کنید.
 • اگر سحرخیزی برای شما سخت است ، بعد از ظهر مطالعه کنید.
 • برای شرکت در آزمون برنامه ریزی کنید. هنگامی که نیاز به مطالعه برای چیزی دارید ، متوجه خواهید شد که بیشتر کار می کنید.
 • برای خود یک هدف بلند مدت تعیین کنید. تا تمرکز خود را برای رسیدن به ان معطوف کنید .
 • اهداف کوتاه مدت را نیز برای خود تعیین کنید و در صورت رسیدن به هر یک به خودتان پاداش دهید.
 • فضایی ایجاد کنید که در آن  بتوانید به راحتی مطالعه کنید و یاد بگیرید
 • به این فکر کنید که در گذشته چه روش هایی برای شما موفق بوده است و از آنها پیروی کنید.
 • نحوه یادگیری را مشخص کنید. این می تواند با حفظ ، خواندن ، صحبت کردن ، جمع بندی یا روش های دیگر باشد. بفهمید که کدام روش برای شما میتواند مفید باشد تمرین گروهی یا انفرادی
 • کمک بگیر! اگر چیزی را نمی فهمید ، باید از کسی بپرسید. (از معلم ، همکلاسی ها یا دوستان خود کمک بخواهید. )

یادگیری زبان انگلیسی رایگان در منزل

 • تمرین و تکرار ..تمرین و تکرار  اطمینان حاصل کنید که برای مرور مواردی که در گذشته مطالعه کرده اید ، وقت کافی گذاشته اید
 • برای بالا رفتن از سطح زبان خود عجله نکنید. بر سطح فعلی خود تمرکز کنید.
 • فیلم ها یا اخبار انگلیسی را  دنبال کنید .توصیه میکنیم فیلم هایی را تماشا کنید که بتوانید بارها ان را نگاه کنید.تماشای تلویزیون فقط به شما این امکان را می دهد که فقط یکبار ان را بشنوید .این برای دانش آموزان سطح بالا بهتر است. اما برای افراد مبتدی این روش مناسب نیست.
 • کتابهای داستان با زبان انگلیسی را بخوانید کتاب های داستانی که برای کودکان نوشته شده است برای ابتدای کار بسیار مفید میباشند.کتاب هاب کودکان واژه های ساده تری دارند و جایگزین مناسبی برای  کتاب های بزرگسال میباشد.
 • روزنامه های انگلیسی بخوانید .ابتدا معنی کلی را بخوانید. نگران درک هر کلمه نباشید ، سپس برگردید و کلمات جدید را یاد بگیرید.
 •  فرهنگ کشورهای اروپایی را بیاموزید.با مردم و فرهنگ کشورهای انگلیسی زبان آشنا شوید. یادگیری یک زبان فقط در مورد دستور زبان و واژگان نیست: در ارتباط با افرادی است که طرز تفکر و صحبت کردن متفاوتی دارند!

آموزش زبان انگلیسی خیلی سریع:

5 نکته برای یادگیری سریع زبان انگلیسی
تا می توانید گوش دهید. گوش دادن به مکالمات به زبان انگلیسی یکی از موثرترین روش ها برای تقویت واژگان و مهارت های گفتاری است.
انگلیسی را با شریک خود تمرین کنید.
کتابهای کودکان و کتابهای طنز به زبان انگلیسی بخوانید.
از رسانه های آنلاین رایگان استفاده کنید.
اعتماد به نفس داشته باشید

یادگیری زبان انگلیسی در کمترین زمان :

 1. مقاله ، روزنامه ، کتاب به زبان انگلیسی بخوانید
 2. با مخاطبان خود انگلیسی صحبت کنید
 3. با افراد دیگر در چت روم ها و فضای مجازی انگلیسی حرف بزنید
 4. از پکیج های آموزشی زبان انگلیسی استفاده کنید

یادگیری زبان انگلیسی در یوتیوب :

آموزش زبان انگلیسی در یوتیوب یکی از راهکارهای مفید و کابردی برای یادگیری زبان انگلیسی میباشد ویدیوهای آموزش انگلیسی  parvan academy را در کانال  یوتیوب ما میتوانید مشاهده کنید که در این ویدیوی آموزشی همه چیز را به صورت کامل توضیح دادیم.

چگونه در یادگیری زبان انگلیسی موفق باشیم ؟ موفقیت در یادگیری زبان انگلیسی

1. هدف تعیین کنید
مطمئن شوید که هدف خود را از سطحی که می خواهید به آن برسید ، تعیین کرده اید: به دست آوردن شغل بهتر ، شروع به تحصیل در یک کشور انگلیسی زبان ، سفر ، فقط به این دلیل که می خواهید یک چالش جدید داشته باشید. هدفتان هرچه باشد ، پس از تعیین آن باید به آن پایبند باشید!

2. یک دوره انگلیسی متناسب با نیازهای خود بیابید
همانطور که همه ما دوست داشتن و دوست نداشتن متفاوت ، ایده های مختلف در مورد زندگی داریم ، ما روش های متفاوتی برای کسب دانش داریم. دریابید که چه نوع یادگیرنده ای هستید و کدام روش برای شما مناسب تر است. به محض یافتن تنظیمات مناسب و ابزارهای مناسب برای یادگیری ، یادگیری زبان انگلیسی آسان و سرگرم کننده خواهد بود!

3. مسئولیت را بر عهده بگیرید
یادگیری فرایندی است که به زمان و تلاش نیاز دارد. شما و فقط شما می توانید بر آنچه انجام می دهید ، زمان و نحوه انجام آن کنترل کنید. به یاد داشته باشید که تمرینات کوتاه مدت و مداوم برای ذهن بسیار بهتر از دوره های طولانی و نامنظم است ، بنابراین نیازی به گذراندن تمام روز تمرین ندارید: فقط چند دقیقه در روز برای تمرین به هر طریقی که بخواهید برای شما کافی خواهد بود: خواندن ، گوش دادن به موسیقی یا انجام تمرینات. سعی کنید آن را به یک عادت روزمره تبدیل کنید.

4. تا می توانید بخوانید!
حتی اگر سطح شما بسیار ابتدایی است ، می توانید خواندن مطالبی را برای سطح خود شروع کنید – اگر آنچه می خوانید بسیار دشوار باشد ، دلسرد خواهید شد. کتابهای کودکانه یا کمیک را امتحان کنید – ممکن است احمقانه به نظر برسد اما تصاویر و ساختارهای ساده به شما کمک می کند کلماتی را که هنوز مطالعه نکرده اید بفهمید و با زبان روزمره در زمینه ای که درک آن برای شما راحت تر است.

5. فیلم ها را با زیرنویس تماشا کنید
همه عاشق فیلم هستند. تماشای فیلم با زیرنویس یا تماشای فیلم هایی که قبلاً به زبان مادری خود ، به زبان انگلیسی مشاهده کرده اید ، ایده بسیار خوبی است. یا سریال تلویزیونی مورد علاقه خود را پیدا کنید و دوباره آن را به زبان انگلیسی تماشا کنید! از اینترنت برای جستجوی موارد مورد علاقه خود استفاده کنید: سرگرمی ها یا موارد مربوط به حرفه یا کار. وقتی چیزهایی را می شناسید که می خوانید یا می خوانید ، درک آنها برای شما راحت تر است.

6. به زبان انگلیسی گوش دهید
بسیار مهم است که نه تنها مهارت صحبت کردن بلکه مهارت شنیداری خود را نیز تقویت کنید. حتی اگر علاقه چندانی به موسیقی ندارید ، گوش دادن به آهنگ ها یا موزیک ویدیوها به زبان انگلیسی به شما کمک می کند کلمات و اصطلاحات جدیدی را که بعداً می توانید استفاده کنید ، شناسایی کنید. پادکست ها برای بهبود صداها و لحن انگلیسی شما بسیار مفید هستند. چت های صوتی می تواند به شما در تقویت مهارت شنیداری و گفتاری کمک کند. اگر همه چیزهایی را که می شنوید یا می خوانید درک نمی کنید نگران نباشید ، به لطف زمینه درک مطالب را شروع خواهید کرد. زمینه بسیار مهم است و سرنخ های زیادی در مورد معنی کلمات یا عبارات جدید به شما می دهد.

7. هنگام یادگیری زبان انگلیسی از این زبان استفاده کنید.
از اشتباه کردن نترسید
من می دانم که گفتن آن آسان تر از انجام دادن آن است ، اما همه اشتباه می کنند ، حتی زبان مادری! اجازه ندهید این کار شما را ناامید کند روزی فرا می رسد که متوجه می شوید چه اشتباهاتی را مرتکب می شوید و می توانید آنها را بدون کمک معلم خود اصلاح کنید ، اما تا این مرحله شما باید از زبان استفاده کنید و اشتباه کردن بهترین روش یادگیری زبان انگلیسی برای یادگیری است! همیشه از زبان انگلیسی استفاده کنید. حتی اگر نمی دانید چگونه چیزی را بیان کنید ، سعی کنید مستقیماً ترجمه نکنید ، استراتژی دیگری برای ارتباط با آنچه می خواهید بگویید پیدا کنید. حتی اگر یک راه بسیار ساده باشد ، از تخیل خود برای غلبه بر مشکلات استفاده کنید. از عبارات ساده استفاده کنید. گاهی اوقات جملات کوتاه و ساده شما را راحت تر می کند و به شما کمک می کند آنچه را که فکر می کنید در کلمات بیان کنید.

8. تمرین کنید ، تمرین کنید ، تمرین کنید!
“تمرین عالی می شود” هیچ فرصتی را برای تمرین از دست ندهید. تنها راه تسلط بر این زبان تمرین است و شما باید هر زمان که می توانید از زبان انگلیسی استفاده کنید. شما نمی توانید رانندگی را بدون رانندگی یاد بگیرید! همانطور که نمی توانید انگلیسی را بدون صحبت و تمرین یاد بگیرید!

9. از منابع مختلف استفاده کنید
“انگلیسی واقعی” را یاد بگیرید ، نه فقط انگلیسی کتاب درسی. اگرچه کتاب های درسی درس های درجه بندی شده را ارائه می دهند ، اما معمولاً با روش هایی که “طبیعی” نیستند نوشته می شوند. اینترنت ، فیلم ها ، نمایش های واقعی ، روزنامه ها و مجلات تنوع بیشتری به شما می دهد و از واژگان و ساختارهای معتبر استفاده می کنید. این دقیقاً همان چیزی است که برای تسلط بر یک زبان باید در معرض آن قرار بگیرید.

10. چهار مهارت زبانی را به طور همزمان توسعه دهید
اطمینان حاصل کنید که بر تمام مهارت ها تمرکز کنید: گوش دادن ، صحبت کردن ، خواندن و نوشتن. این به شما اطمینان بیشتری می دهد. اگر فقط نحوه نوشتن و خواندن را می دانید ، مانند برخی از روشهای تدریس سنتی که بر آن تمرکز می کنید ، در این صورت نمی توانید به انگلیسی صحبت کنید یا وقتی دیگران در حال صحبت هستند.

باید دوره ای را پیدا کنید که از روشی متناسب با سبک یادگیری شما استفاده کند. موسسات زیادی وجود دارد که می توانید از بین آنها انتخاب کنید. انگلیسی وال استریت یکی از آنهاست: به دانش آموزان کمک می کند تا به طور طبیعی زبان را بیاموزند – همانطور که ما زبانهای خود را یاد می گیریم. این برنامه خودآموز ، کلاسهای کوچک ، محیط انگلیسی و مهمتر از همه ، این فرصت را به شما می دهد تا از فعالیتهای درون کلاس و خارج از کلاس برای تمرین زبان انگلیسی خود استفاده کنید.

چرا در یادگیری زبان انگلیسی ناموفقیم ؟

از دلایل مهمی که در یادگیری زبان انگلیسی ناموفق هستیم و اغلب بین زبان آموزان رایج میباشد را نام میبریم.تا شاید بتوانیم به شما کمک کنیم به این مشکلات غلبه کنید تا  بتوانید مسیر موفقیت را پشت سر بگذارید.

 1. بدون هدف مطالعه میکنید
 2. از مطالب آموزشی نامناسب استفاده میکنید
 3. به صورت خسته کننده مطالعه میکنید
 4.  فقط برای گرفتن مدرک زبان انگلیسی درس میخوانید
 5.  تمرکز بیش از حد بر یادگیری واژگان و دستور زبان دارید
 6.  انگلیسی را در سکوت و به صورت انفرادی مطالعه میکنید
 7. عدم تمرین در ارتباطات انگلیسی
 8. نداشتن عزم و پشتکار
 9. نداشتن انگیزه در یادگیری زبان انگلیسی

مهارت خواندن یا ریدینگ

بهترین روش برای یادگیری زبان انگلیسی

مهارت خواندن یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین مراحلی است که هنگام یادگیری زبان انگلیسی در منزل باید از آن برخوردار شوید. البته برای این کار لازم است موارد مختلفی را مدنظر داشته باشید تا با انجام آن‌ها به این مهارت دست یابید. مراحلی که به آن‌ها اشاره خواهیم کرد اگر قدم به قدم به صورت اصولی و صحیح طی شوند می‌تواند در مهارت خواندن زبان انگلیسی شما فوق‌العاده موثر عمل کنند.

خواندن کتاب های سطح‌ بندی شده

در فروشگاه‌های مخصوص کتاب زبان می‌توانید کتاب‌های سطح‌بندی شده را مشاهده کنید و بر اساس نیاز خود آن را انتخاب و استفاده کنید. در واقع این کتاب‌ها با موضوعات مختلف بر اساس سطح زبان‌آموز با توجه به مبتدی یا پیشرفته بودن متغیر و طبق متن، سختی کتاب و متناسب با سطح آن در دسترس خواهد بود. اغلب کتاب‌های موجود دارای نسخه صوتی نیز هستند که برای آشنایی با تلفظ کلمات و بهبود مهارت شنیدن می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. به جهت تمرین ریدینگ نیز کتاب‌های گوناگونی به صورت سطح‌بندی شده وجود دارند که چند نمونه از آن‌ها از نظر سطح‌ در فهرست زیر قرار می‌گیرند.

 • Inside Reading
 • Select Reading
 • Real Reading
 • Reading Adventures
 • Active Skills for Reading

محتوای کتاب‌های معرفی شده شامل متن و موضوعات مختلف و تمرین‌هایی که با حل آن‌ها می‌توان میزان تسلط خود را بسنجید. اگر علاقه‌ای به کتاب‌های سطح‌بندی شده ندارید، می‌توانید بر اساس سطحی که در آن قرار دارید از کتاب‌ داستان یا کتاب‌های معمولی انگلیسی به منظور یادگیری زبان انگلیسی در منزل استفاده کنید.

مراحل خواندن کتاب برای یادگیری ریدینگ

به منظور خواندن کتاب و یادگیری بهتر ریدینگ لازم است مراحل زیر را طی کنید:

 • یک بار بخش مورد نظر یا متن را به صورت روزنامه‌وار از نظر بگذرانید، البته در این مرحله باید به فهرست‌ها، عنوان‌ها یا کلماتی که بولد یا به صورت ایتالیک نوشته شده توجه داشته باشید. پس لزومی ندارد تمام متن خوانده شود؛ زیرا هدف آشنایی و دید کلی نسبت به محتوای آن است.
 • در مرحله بعد همزمان با گوش دادن به فایل صوتی از روی نوشته‌ها بخوانید. این کار باید به صورت منقطع و پاراگراف به پاراگراف انجام شود.
 • بعد از خواندن هر پاراگراف بهتر است بدون مراجعه به دیکشنری معنی کلی آن را بفهمید. لزومی به فهمیدن و درک همه متن نیست. گاهی در یک جمله ممکن است همه کلمات را بلد نباشید اما به‌صورت کلی معنی کامل آن را درک کنید.
 • در این مرحله نیز روی کاغذ یا دفترچه کلماتی که بلد نیستید را یادداشت کنید؛ زیرا از این مرحله به بعد لازم است دایره لغات خود را گسترش دهید‌. توجه داشته باشید که هر کلمه جدیدی که ببینید و معنی آن را یاد بگیرید، می‌تواند در یادگیری تعداد زیادی از کلمات مشابه به شما کمک کند.
 • در پایان نیز می‌توانید کلمات و اصطلاحات گوناگونی که یاد گرفته‌اید را چندین بار مرور کنید؛ سپس بعد از گذشت حدود دو هفته مجددا به همان جزوه مراجعه کنید تا شاهد روند پیشرفت خود باشید. با این کار به مرور زمان قادر خواهید بود به راحتی از روی متن مورد نظر بخوانید و معنی آن را نیز به طور کامل درک کنید.

مراجعه به وب سایت های زبان انگلیسی

معمولا بیشتر افراد در طول روز بخشی از وقت خود را به خواندن مطالب مختلف در اینترنت اختصاص می‌دهند. اگر مشغول یادگیری زبان انگلیسی در منزل هستید، بهتر است این کار را به زبان انگلیسی انجام دهید؛ در واقع می‌توانید در تارهای انگلیسی زبان عضو شوید، از وب سایت‌های خبری علمی انگلیسی دیدن کنید یا اگر سوالی دارید در گوگل آن را به صورت انگلیسی سرچ کنید. به لینک برخی از سایت‌هایی که در این زمینه برای شما موثر و مفید واقع می‌شوند اشاره خواهیم کرد.

مشاهده کنید: جمله سازی به انگلیسی

مهارت شنیدن یا لیسنینگ

بهترین راه یادگیری زبان

پیشرفت در مهارت شنیدن یا شنیداری هنگام یادگیری زبان انگلیسی در خانه معمولا کندتر از مهارت و مراحل دیگر خواهد بود. قطعا در ابتدای کار دستیابی به مهارت شنیدن برای افراد قدری دشوار است اما از یک سطحی به بعد با توجه به تمریناتی که خواهید داشت شنیدن نیز کم کم راحت می‌شود. نکته‌ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که خواندن کتاب‌های مختلف انگلیسی حتی ذره‌ای روی مهارت شنیداری موثر نیست؛ بنابراین تنها باید بشنوید و ببینید تا گوش شما با تلفظ و ساختار زبان انگلیسی آشنا شود. در فرایند یادگیری زبان انگلیسی در خانه لازم است مهارت شنیدن را در خود تقویت کنید؛ برای این منظور اقدامات مختلفی را می‌توان انجام داد که به برخی از آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

استفاده از کتاب صوتی و پادکست

همان‌طور که اشاره شد خواندن کتاب‌های صوتی روی یادگیری زبان تاثیر بسزایی دارد؛ به همین دلیل اگر تازه شروع به یادگیری زبان انگلیسی در منزل کرده‌اید بهتر است از کتاب‌های صوتی استفاده کنید تا همزمان با تلفظ صحیح کلمات نیز آشنایی داشته باشید. هنگامی که مهارت شنیداری شما قدری تقویت شد و در واقع پیشرفت کردید بهتر است استفاده از کتاب صوتی را کاهش داده و فرایند یادگیری را با شنیدن پادکست‌ها ادامه دهید.

برای این منظور می‌توانید از پادکست‌های ساده که موضوع عمومی دارند استفاده کنید؛ سپس با افزایش مهارت شما در شنیدن می‌توانید از پادکست‌های تخصصی نیز با موضوع مورد علاقه خود بهره‌مند شوید. نمونه‌هایی از کتاب صوتی و پادکست‌ها که در سطح‌های مختلف وجود دارند و برای شما بسیار مفید خواهند بود عبارتند از:

 1. مناسب برای سطح مبتدی: Circle Round, But Why: APodcast Curious Kids
 2. مناسب برای سطح متوسط: 6- Minute English from the BBC، Voice of America: Learnig English، All English
 3. مناسب برای سطح پیشرفته: StoryCorps، Science Vs.، This American Life

شنیدن موزیک و رادیو

همان‌طور که اشاره شد پادکست‌ها و کتاب‌های صوتی ریتم کند‌تری دارند و روان‌تر هستند؛ به همین دلیل بهتر می‌توانید با آن ارتباط برقرار کنید. با برنامه‌های گفتگو محور رادیویی و آهنگ‌ها روند سرعت لهجه و حرف زدن و یادگیری شما سریع اتفاق می‌افتد. پس بهتر است استفاده از این روش و شنیدن موزیک و رادیو را در مراحل بالاتر یادگیری زبان انگلیسی در منزل قرار دهید. برخی از کانال‌های رادیویی که به منظور یادگیری بهتر زبان انگلیسی می‌تواند موثر واقع شود بدین شرح است:

 • BBC World Service
 • Foc News Radio
 • CBS News Radio
 • ABC News Radio

ویدیوهای آموزشی و فیلم و سریال

معمولا یادگیری زبان انگلیسی در منزل برای بیشتر افراد یک روند طولانی خواهد بود و طبیعی است که تا حدودی خسته‌کننده باشد. اما با انجام برخی کارها می‌توان فرایند یادگیری را لذت‌بخش کرد. به‌طور مثال می‌توان به منظور یادگیری یک مهارت جدید به جای استفاده از دوره‌های آموزشی فارسی از دوره‌های آموزشی انگلیسی استفاده کنید. یکی دیگر از روش‌های جذاب در طول فرایند یادگیری زبان انگلیسی دیدن فیلم و سریال است که مهم‌ترین و بهترین مزیت آن این است که با کلمات و اصطلاحات عامیانه آشنا خواهید شد؛ همچنین با لهجه‌های مختلف آشنایی پیدا می‌کنید و زبان انگلیسی برای شما کاربردی‌تر می‌شود. برای یادگیری و بهره‌مندی بهتر به کمک فیلم و سریال باید مراحل زیر را انجام دهید:

 • با توجه به این که ممکن است در فرایند یادگیری زبان لازم باشد فیلم یا سریال را چندین بار ببینید، باید فیلم‌ها و سریال‌هایی را انتخاب کنید که به آن علاقه‌مند هستید.
 • یک بار فیلم مورد نظر را با زیر نویس ببینید تا همزمان گوش شما با کلمات و نوشته‌های آن به خوبی آشنا شود؛ سپس بار دیگر فیلم را بدون زیرنویس ببینید ممکن است تا حدودی سخت باشد ولی اگر چندین بار آن را مرور کنید و با دقت گوش کنید به خوبی مهارت شنیداری شما تقویت می‌شود.
 • یک دفترچه و دیکشنری همراه خود داشته باشید و هنگام تماشای فیلم اصطلاحات و کلمات جدید را یادداشت کنید.
 • بعد از یادداشت کلمات جدید دائما و در طول روزها، هفته‌ها و ماه‌ها بعد نیز آن‌ها را مرور کنید تا بهتر یاد بگیرید و در مواقع لازم آن‌ها را به کار ببرید.

انتخاب فیلم و سریال مناسب برای یادگیری بهتر

یکی از مهم‌ترین روش‌ها هنگام شروع یادگیری زبان انگلیسی در خانه که می‌توانید از آن بهره‌مند شوید انتخاب فیلم و سریال مناسب است. باید توجه داشته باشید که فیلم یا سریالی که انتخاب می‌کنید باید مناسب سطح یادگیری شما باشد. اگر شنیدن و معانی دیالوگ‌‌ها برای شما راحت باشد بدین معنی است که سطح شما بالاتر بوده و باید فیلم یا سریالی انتخاب کنید که بتوانید شما را به چالش بکشد. از طرف دیگر زمانی که متوجه حرف‌ها و برخی از کلمات نمی‌شوید یعنی آن فیلم یا سریال نسبت به آموخته‌های شما از سطح بالاتری برخوردار است. پس هنگام انتخاب فیلم و سریال به این مورد توجه داشته باشید. رعایت موارد زیر نیز در این زمینه به شما کمک خواهد کرد:

 1. اگر مبتدی باشید بهترین روش یادگیری زبان انگلیسی این است که با انیمیشن‌های کوتاه کودکانه شروع کنید؛ زیرا دارای دیالوگ ساده و کم هستند.
 2. در سطح متوسط نیز می‌توانید مستندهایی که موضوع عمومی دارند را مشاهده کنید؛ چرا که زبان آن‌ها روان است.
 3. افرادی که در سطح پیشرفته‌ هستند نیز می‌توانند از فیلم و سریال‌های مختلف و البته مستندات تخصصی‌تر برای یادگیری زبان استفاده کنند.

مهارت نوشتن یا رایتینگ

بهترین روش یادگیری زبان انگلیسی در منزل

برای نوشتن یک متن صحیح به زبان انگلیسی باید لازم است به چند بخش زبان تسلط داشته باشید که به شرح زیر خواهد بود:

 1. گرامر: برای بهبود و تقویت گرامر و در واقع یادگیری زبان انگلیسی در منزل می‌توانید از کتاب‌های سطح‌بندی شده متعددی که منتشر شده استفاده کنید. به کمک این کتاب‌ها با صفر تا صد دستور زبان انگلیسی آشنا خواهید شد و برای تسلط بیشتر تمرینات آن را حل کنید. سری کتاب‌های Grammar ln Use که شامل سه سطح است از جمله کتاب‌هایی که برای یادگیری زبان انگلیسی در خانه بسیار مفید و کاربردی خواهد بود.
 2. دامنه لغات وسیع: برای این که به راحتی بتوانید در مورد موضوعات مختلف بنویسید باید دامنه لغات خود را افزایش دهید. لازم است بدانید که دامنه لغات شما از طریق شنیدن و خواندن می‌تواند گسترش پیدا کند؛ البته تنها نوشتن کلمات روی کاغذ و خواندن آن‌ها کافی نیست بلکه بهترین و موثرترین روش استفاده از تکنیک تکرار فاصله‌دار یا جعبه لایتنر برای به خاطر سپردن کلمات است. در تکنیک تکرار فاصله‌دار باید لغات و را مدام تکرار کنید اما تکرار کلمات باید با فاصله باشد. در روش جعبه لایتنر نیز باید به این صورت عمل کنید که به جای این که در روز یک لغت را صد بار تکرار کنید؛ با فاصله زمانی مختلف آن را ده بار و هر بار ده مرتبه تکرار شود.

تسلط بر مهارت نوشتن و مراحل آن

برای این که بتوانید به خوبی از مهارت نوشتن زبان انگلیسی در خانه برخوردار شوید باید مراحل زیر را انجام دهید:

 • در مرحله اول از کلماتی که می‌خواهید یاد بگیرید یک فلش کارت درست کنید به این صورت که روی برگه‌های کوچک آن را بنویسید.
 • فلش کارت‌هایی که درست کرده‌اید را بر اساس میزان تسلطی که بر آن دارید دسته‌بندی کنید.
 • دسته‌بندی کلمات به این منظور است که کلمات سخت بیشتر تکرار شود آن‌ها را ابتدا هر روز و بعد از آن هر هفته و هر ماه مرور کنید. اگر درست کردن فلش کار زمان‌بر و دشوار است می‌توانید از اپلیکیشن‌هایی که امکان درست کردن فلش کارت را فراهم کرده‌اند استفاده کنید.

انگیزه در یادگیری زبان انگلیسی :

یادگیری زبان انگلیسی برای یک هدف خاص – به عنوان مثال برای کار ، ورود به دانشگاه ، سفر میتواند یک انگیزه خوب برای یادگیری زبان انگلیسی باشد .این موارد مهمترین دلایل برای ایجاد انگیزه و یادگیری برای زبان انگلیسی میباشد اگر شما هیچ کدام از این انگیزه ها را ندارید به این فکر کنید که میتوانید از وقت خود به نحو احسنت استفاده کنید و ان را به یادگیری اختصاص دهید که شاید بعد ها برای ارتباط با مخاطب جدید و یا یک موقعیت شغلی بتوانید از ان استفاده کنید.

سخن پایانی

در صورتی که سه اصل مهم در یادگیری زبان انگلیسی را به خوبی یاد بگیرید در نهایت می‌توانید به اصل چهارم یعنی صحبت کردن یا همان اسپیکینگ دست یابید. رسیدن به این چهار مورد مستلزم رعایت نکات و مراحلی است که هنگام یادگیری هرکدام باید انجام شود تا به صورت کامل و به درستی زبان انگلیسی را در خانه یاد بگیرید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *